Termíny kroužků

objektu
Jenišov

jenisov

banner physicsZde najdete všechny potřebné informace k fyzikálním olympiádám pořádaných DDM České Budějovice. Pokud hledáte informace, co kde najít nebo k Vám nedorazila přihláška, tak v tomto článku najdete odpovědi. Garantem FO za DDM České Budějovice je Zdeněk Šrámek, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Na této e-mailové adrese Vám rádi zodpovíme další případné dotazy. Další adresy jihočeského výboru FO zde. Pokud váš student vyhraje, tak čtěte zde a pokud jste porotce, tak čtěte zde. (pravidla odměn). Organizační řád FO je k nahlédnutí zde.

• Instruktážní řešení školního kola kategorie A, B, C, D ke stažení zde. (soubor pdf 1 MB). Pozor! Opravené řešení kategorie B! Soubor je zaheslovaný a heslo sdělím po ověření vyučujícímu na vyžádání.
  • Instruktážní řešení školního kola kat. E,F zde (soubor pdf 200 kB) a kategorie G zde (soubor pdf 100 kB). Heslo stejné jako u A, B, C, D)
  • Všechna zadání školních kol najdete na http://fyzikalniolympiada.cz
  • Pokud již v předstihu víte, zda se budete účastnit Archimediády - FO kat. G (čtvrtek 23.5. 2019), tak prosím napište e-mail s pravděpodobnými počty žáků, abychom mohli připravit časový rozpis laboratorních prácí.

Další info ke konkrétním kolům FO dále v článku..

DDM Č. Budějovice pořádá tyto kola FO

Datum Kolo Místo konání Přihláška na: Pozvánka a info
23.1. 2019 Krajské kolo FO kategorie A Gymnázium Jírovcova, Č.B Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. KK kat. A
3.4. 2019 Okresní kolo FO kategorie E, F DDM Č. Budějovice Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. OK kat E,F
24.4. 2019 Krajské kolo FO kategorie E DDM Č. Budějovice Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. KK kat.E
29.4. 2019  Krajské kolo FO kategorie B,C,D  Gymnázium Jírovcova, Č.B Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. KK kat. B,C,D
23.5. 2019 Okresní kolo FO kategorie G DDM Č. Budějovice Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. OK kat. G

Poznámky:

Přihlášené žáky prosím vyplňte do jednoduché tabulky MS Excelu. Stáhnout. (máme např. problém při případném psaní diplomu zjistit do jaké třídy student chodí)

Krajské kolo kategorie  A a poté krajská kola kat. B,C,D se konají v prostorách G. Jírovcova. Z tohoto důvodu se přihlášky zasílají také Mgr. Podpěrovi (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.).
Všechny výsledky (i z minulých ročníků) jsou následné k nahlédnutí na stránkách DDM a stránkách katedry fyziky JCU. Dále jsou výsledky krajských kol a některých vybraných okresních kol zveřejněny na portálu http://excelence.msmt.cz/  Poznámka: Opravení úloh trvá nějakou dobu proto prosíme o strpení než jsou výsledky zvěřejněny.

Oficiální stránky fyzikální olympiády jsou http://fyzikalniolympiada.cz  Na těchto stránkách najdete VEŠKERÉ informace, zadání školních kol, zadání úloh, vzorová řešení pokud jsou již uvolněna, booklety knihovničky fyzikální olympiády a mnoho dalšího. Proto se nejdříve podívejte na tuto adresu.

Co jsou modifikované body:

Body za danou úlohu se násobí jakousi vahou, kterou je rozdíl mezi maximálním počtem bodů z dané úlohy (většinou hodnota 10 s výjimkou experimentální úlohy v celostátním kole kategorie A, kde je možno získat až 20 bodů) a aritmetickým průměrem bodů z dané úlohy počítaném ze všech účastníků příslušného kola. Větší váhu tedy mají úlohy, které dopadly z hlediska všech řešitelů hůře a mají tak menší průměr dosažených bodů.
Níže je uveden názornější příklad na výpočet.

Aritmetické průměry ze všech účastníků daného kola budou např. u úlohy 1 - 6,25 bodů, úlohy 2 - 3,84 bodů, úlohy 3 - 5,31 bodů a úlohy 4 - 6,49 bodů. Podle dosažených průměrů to vypadá, že úloha 4 byla nejjednodušší a dobře srovnatelná s úlohou 1, na druhou stranu úloha 2 byla nejtěžší, protože je u ní dosažený nejmenší aritmetický průměr bodů. Nejvyšší váhu má tedy úloha 2, potom je úloha 3 a nejmenší váhu mají úlohy 1 a 4 (větší váhu má 1, ale jen o trochu).
Teď např. student A dosáhne následujícího výsledku: úloha 1 - 5 bodů, úloha 2 - 3 body, úloha 3 - 10 bodů, úloha 4 - 8 bodů; a student B dosáhne následujícího výsledku: úloha 1 - 10 bodů, úloha 2 - 5 bodů, úloha 3 - 8 bodů, úloha 4 - 3 body. Oba tedy dosáhli celkem 26 bodů a budou úspěšnými řešiteli.
Student A získal 5*(10-6,25)+3*(10-3,84)+10*(10-5,31)+8*(10-6,49)=112,21 modifikovaných bodů. Student B získal 10*(10-6,25)+5*(10-3,84)+8*(10-5,31)+3*(10-6,49)=116,35 modifikovaných bodů a bude tedy v pořadí před studentem A.

Toto další kriterium se používá pro upřesnění pořadí v krajských kolech FO kategorií A, B, C, D, E. Toto přesné pořadí vyžaduje portál Excelence

Oficiální pravidla pro určování pořadí fyzikální olympiády (pdf)

Zpět na Informace k soutěžím MŠMT

Copyright © 2018. DDM CB All Rights Reserved.